1
آمار فضایی-قسمت ششم– آشنایی با آمار کلاسیک و آمار فضایی-دکتر سعید جوی زاده

آمار فضایی-قسمت ششم– آشنایی با آمار کلاسیک و آمار فضایی-دکتر سعید جوی زاده

نوشته شده در کلیات و تعاریف 11 بدون نظر

کاربردهای آمار فضایی

امروزه نقش اولیه آمار که جمع­آوری و نمایش داده‌ها مي­باشد، کاملاً تغییر يافته و کارکرد امروزي آن، فراهم آوردن ابزارهایی تحلیلی است که با استفاده از آن­ها بتوان داده‌ها را به طور موثر جمع­آوری کرد و از آن­ها معانی لازم را بیرون کشیده و تفسیر نمود. با استفاده از مفاهیم و روش­های آماری می‌توان از روی نمونه، نتیجه‌گیری­های معتبری در مورد جامعه به دست آورد. علم آمار در تمام آن دسته از فعالیت­های بشری که در آن­ها اثبات ادعاها و طبقه­بندی اطلاعات مبتنی بر شواهد تجربی است، حضور دارد (آرون[1]، 2013).

آمار فضايي نيز که شاخه­ای از علم آمار مي­باشد، از اين قاعده مستثني نبوده و در علوم مختلف کاربردهاي فراواني دارد. در بسیاری از رشته­ها، شناخت آمار فضایی حداقل به دو دلیل کلی مهم است: 1) در پژوهش­هایی که معمولاً انسان با آن­ها سروکار دارد اغلب با مشاهداتی روبرو
می­شود که در فضا به گونه­ای در کنار یکدیگر قرار دارند که از یکدیگر مستقل نیستند به عبارت دیگر، در مشاهدات یک وابستگی فضائی مشاهده می­شود و 2) کارکرد ديگر آمار فضایی، شناسایی الگوهای فضائی در داده­های جغرافیائی است (اوپن شاو[2]، 1996). برای بسیاری از پژوهشگران نمایش دادن این الگوها بر روی نقشه اهمیت بسیاری دارد. البته اگر چه تهیه نقشه، یک رویکرد مهم در تشخیص الگوهای جغرافیائی است، اما این امر به تنهائی برای پاسخگوئی به انواع سوالات کافی نیست. در حقیقت، حتی تهیه نقشه به تنهائی می­تواند گمراه کننده باشد (هاینینگ[3]، 1995). از مهمترين کاربردهاي آمار فضايي مي­توان به موارد زير اشاره کرد:

کاربرد در هوا و اقليم­شناسي

کشف نظام حاکم بر تغییرات مکانی رویدادهایی نظیر بارش (و هر عنصر اقلیمی دیگر)، به منظور درک فرآیندهای مرتبط با آن و برآورد الگوهای رفتاری آن از شالوده­های کاربرد آمار فضایی در اقلیم­شناسی است. به دلیل وجود همبستگی فضایی بین داده­های اقلیمی، روش­های آمار کلاسیک نمی­تواند برای تحلیل چنین داده­هایی مناسب باشد. از این رو لازم است، ساختار همبستگی داده­ها در تحلیل آن­ها لحاظ گردد. بدین منظور می­توان از آمار فضایی به عنوان گزینه­ای مناسب، در تحلیل داده­های اقلیمی استفاده نمود. برخی از کاربرد آمار فضایی در حوزه­های مختلف اقلیمی عبارتند از:

– تحلیل آمار فضایی مخاطرات جوی و اقلیمی(خشکسالی، سیل، تگرگ، شرجی و…)؛

– مدیریت بحران و ریسک بلایای آب و هوایی؛

– امكان‌سنجی پیش­بینی بلندمدت (اقلیمی) مخاطرات جوی و دریایی (خشكسالی، سیل‌، تگرگ، طوفان، بهمن، صاعقه، مه دود، آلودگی‌های بحرانی هوا و دریا، خیزآب‌های طوفانی، طوفان­های دریایی حاره‌ای و فراحاره‌ای و …) در مناطق مختلف كشور در بازه‌‌های زمانی مختلف؛

– طراحی سیستم‌های جامع هشدار مخاطرات جوی در بازه‌‌های زمانی مختلف؛

– پهنه‌بندی ریسك مخاطرات در نقاط مختلف؛

– تحلیل الگوهای سینوپتیكی طوفان­های گرد وخاك در مناطق مختلف برای نمونه جنوب غرب و شرق ایران؛

[1] Arun

[2] Openshaw

[3] Hainingبرچسبها:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان فلسطین - چهارراه حکیمی - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132320953-07132320721
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: sjavizadeh@yahoo.com